Kawiarniany savoir- vivre

Kawiarniany savoir- vivre

Kawiarniane obyczaje i zwyczaje. Właściwe zachowanie w kawiarni. Dobre maniery w czasie picia swej ulubionej kawy w lokalu.

Wydawać by się mogło, że nie ma potrzeby spisywania zasad właściwego zachowania się w kawiarni. Jednak niestety nie wszyscy potrafią zachować dobre maniery w czasie rozkoszowania się filiżanką swojej ulubionej kawy. Warto zatem dowiedzieć się, jak powinniśmy stosownie zachowywać się podczas wizyty w kawiarni – co robić, a czego unikać?

Para w kawiarni w Krakowie
Para w kawiarni w Krakowie

Kawiarni w naszym kraju jest bardzo wiele – zarówno tych sieciowych, jak i niewielkich, kameralnych. W niektórych z nich nasz ulubiony napój zamawiamy przy barze, w innych zaś spokojnie siadamy do stolika i czekajmy na kelnerkę/kelnera z kartą. Pamiętajmy zatem, aby po wejściu zorientować się, do której z owych dwóch grup należy dana kawiarnia. Od tego bowiem zależy, czy sami udamy się po swoje zamówienie czy też będziemy oczekiwać na obsługę.

Modne kawiarnie dość często bywają zatłoczone, nierzadko brakuje wolnego stolika. Pamiętajmy jednak, iż wedle zasad savoir- vivre, kiedy chcemy dosiąść się do kogoś, musimy grzecznie i kulturalnie go o to zapytać. Zdecydowanie nagannym jest, by po prostu zająć miejsce, nie pytając kogoś o zdanie. Pamiętajmy bowiem, iż dana osoba może właśnie na kogoś czeka lub też chce napić się swej ulubionej kawy w samotności – uszanujmy to.

Kolejna ważna kwestia – telefon komórkowy. To urządzenie jest z nami praktycznie 24 godziny na dobę. Oczywiście kiedy ktoś zadzwoni do nas w istotnej sprawie, gdy będziemy w kawiarni, możemy odebrać. Pamiętajmy jednak, by rozmowa nie przeciągała się w nieskończoność. Poza tym warto udać się wówczas w takie miejsce, by nie przeszkadzać innym w rozmowie i rozkoszowaniu się filiżanką kawy. Nie do przyjęcia jest także głośne debatowanie – zarówno w kawiarni, jak i w każdym innym publicznym miejscu. Nie każdy bowiem ma ochotę słuchać, że wczoraj rano bolał nas brzuch, a ciocia Jadzia właśnie kupiła sobie nowy telewizor.

Czy możemy przychodzić do kawiarni z dziećmi? Oczywiście, że tak! Jednak pamiętać musimy o tym, iż to lokal, gdzie przychodzi się wypić kawę i spokojnie porozmawiać czy też spotkać się z kimś. Nie możemy więc dopuścić do sytuacji, w której nasze pociechy biegają po całej kawiarni, krzyczą i przeszkadzają innym. Od tego jest figloraj, park czy plac zabaw. W kawiarni zaś należałoby zachować względny spokój. Nie chodzi tu oczywiście o to, by dziecko siedziało jak na szpilkach, w całkowitej ciszy. Ale zapewne każdy z nas potrafi odróżnić swobodne zachowanie się malucha od nieprawdopodobnych szaleństw, które mogą przeszkadzać innym bywalcom.

Napiwek – czy warto go dawać? Jeśli zostaniemy obsłużeni naprawdę dobrze, z uśmiechem, uwagą i estetycznie – oczywiście należałoby dołożyć do rachunku około 10% jego wartości. Warto wspomnieć, iż gdy obsługa pozostawiała wiele do życzenia, dawanie napiwku byłoby bezsensowne. Lecz gdy wszystko było w porządku, w dobrym tonie będzie pozostawienie tej drobnej kwoty.

Pamiętajmy o tym, iż kulturalne, grzeczne zachowanie obowiązuje nas w każdym miejscu, także w kawiarni. Warto zatem pamiętać o tych kilku zasadach kawiarnianych dobrych manier – z pewnością się przydadzą!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *