Czego nie robić w kawiarni?

Czego nie powinniśmy robić w kawiarni

Czego nie powinniśmy robić w kawiarni? Złe kawiarniane zachowania przeszkadzają innym w rozkoszowaniu się filiżanką kawy

Pytanie zawarte w temacie mogło niektórych nieco zaskoczyć. Czego nie powinniśmy robić w kawiarni? Wydaje się, iż każdy doskonale zna na nie odpowiedź. Niestety nie jest tak i dość często spotykamy się ze złym zachowaniem w kawiarni – niestosownym, niekulturalnym, niekiedy nawet grubiańskim. Czas zatem odpowiedzieć na pytanie, czego nie powinniśmy robić, kiedy wybierzemy się do naszej ulubionej kawiarni, aby wypić filiżankę swego ulubionego napoju.

Wnętrze kawiarni w Krakowie
Wnętrze kawiarni w Krakowie

Pamiętajmy o tym, iż kawiarnia jest miejscem publicznym, zwykle przebywamy tam w otoczeniu innych ludzi. Dlatego zachowujmy się tak, by im najzwyczajniej w świecie nie przeszkadzać. Oczywiście nie mówimy tu o przysłowiowym chowaniu się w mysią dziurę. Jednak istnieje szereg zachowań, które bardzo irytują zarówno pracowników kawiarni, jak i innych gości.

Kawiarnie są miejscami sprzyjającymi spokojnej rozmowie przy filiżance kawy. Zatem, gdy się udamy do którejś z nich, starajmy się nie podnosić głosu, nie pokrzykiwać – jeśli chcemy zostać uznani za kulturalnych kawiarnianych bywalców.

Kiedy zadzwoni do nas telefon, możemy oczywiście przeprosić osobę, z którą siedzimy przy stoliku, odejść kilka kroków i odebrać. Jednak nie możemy przeprowadzać trwającej godzinami, głośnej rozmowy przez komórkę – to naprawdę przeszkadza tym, którzy zajmują stoliki w pobliżu. Długie i głośne konwersacje przeprowadzać możemy w domu. Uszanujmy fakt, iż inni chcą wypić kawę w spokoju.

Wiele kawiarni bardzo chętnie gości u siebie rodziny z dziećmi. Zdecydowanie pochwalamy ten zwyczaj. Jednak pamiętajmy, iż my, jako rodzice czy opiekunowie, ponosimy odpowiedzialność za zachowanie naszych maluchów. Nie pozwólmy im zatem krzyczeć głośno, biegać między stolikami, przeszkadzać innym. Wiele osób przychodzi bowiem na filiżankę kawy po to, by się zrelaksować czy popracować.

Czego jeszcze nie powinniśmy robić w kawiarni? Gdy panuje w niej spory tłok, a widzimy wolne miejsce przy jakimś stoliku, nie możemy po prostu go zająć. Musimy najpierw zapytać osobę, która przy nim siedzi, czy krzesło jest wolne i czy możemy z niego skorzystać.

W wielu kawiarniach zrezygnowano z obsługi kelnerskiej, należy po prostu podejść do lady, by zakupić dla siebie kawę. W modnych lokalach często spotkać się można z kolejkami. Jednak pamiętajmy o tym, by spokojnie poczekać, aż przyjdzie czas na nas. Nachalne wpychanie się bez kolejki zdecydowanie do dobrego tonu nie należy.

Oczywiście w kawiarni nie powinniśmy też głośno komentować zachowania czy wyglądu innych jej bywalców. To zdecydowanie niekulturalna i naganna praktyka.

Pamiętajmy także, by starać się powstrzymywać swoje emocje. Nawet jeśli jesteśmy w kawiarni z żoną/ mężem czy partnerem i kłótnia wisi już w powietrzu, postarajmy się jednak zachować należycie. Publiczne awantury i tak zwane wywlekanie brudów zdecydowanie nie są w dobrym tonie.

Niektórym zdarza się także niestety przychodzić do kawiarni po kilku drinkach. Wówczas ich zachowanie może przeszkadzać innym – głośne śmiechy i rozmowy, krzyki, wiwatowanie – coś, co jak najbardziej można robić w zaciszu własnego domu, niekoniecznie sprawdza się w miejscu publicznym, jakim jest kawiarnia.

Nagannych zachowań kawiarnianych jest sporo – mamy nadzieję, że szybko zostaną one wyeliminowane i będziemy mogli zawsze cieszyć się spokojem i relaksem, pijąc swą ulubioną kawę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *